تشریفات مجالس

سفره عقد

سفره عقد و چیدن آن به شکلی که هم مورد قبول خانواده عروس و داماد بوده و هم تحسین میهمان ها را برانگیزد یکی از مهم ترین و جذاب ترین موضوعات قبل از ازدواج است. اهمیت این سفره زیبا و خاطره انگیز تا حدی ست که امروزه حتی موسسات و شرکت هایی برای نوع دیزاین، دکوراسیون و چینش آن در حال فعالیت هستند.

سفره عقد

عناصر مهم و اساسی در سفره عقد

ما ایرانی ها با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم خود، میزبان شیوه هایی جذاب برای مراسم عقد هستیم. یکی از این موضوعات مهم، قرار دادن وسایل مختلف و مهم در سفرۀ عقد و دیزاین این سفره توسط آنهاست. این عناصر مهم و اصلی عبارتند از:
– آیینه و شمعدان
– انواع گل در رنگ های شاد
– گردو، پسته، فندق همراه با تغییرات ظاهری زیبا
– قرآن مجید
– کله قند، نقل و سایر شیرینی جات
– عسل
– نان
– میوه های متنوع و زیبا در کنار هم
– …
هر چه زمان می گذرد بر تعداد و تنوع این وسایل و همچنین تغییرات ظاهریِ همین عناصر مهم در سفره عقد افزوده می شود و همین اهمیت است که سبب افزایش زیبایی و جذابیت و البته حفظ شدن این سنت زیبا و قدیمی شده است.

چرا سفره عقد

در هر کشوری با هر دین و آئینی، می توان مراسم مختلف و زیبایی قبل از روز ازدواج مشاهده کرد. در بسیاری کشورهای اروپایی ابتدا صحبتی بسیار کوتاه و مختصر بین طرفین انجام و نهایتاً مراسم عقد و عروسی در یک مرحله انجام می شود اما در برخی دیگر کشورهای شرق اروپا می توان تقریباً خرده فرهنگ هایی مانند همین سفـره عقد را تا حدی مشاهده کرد اما در مقیاس بسیار کوچکتر.
در ایران اما استفاده از این سفره زیبا از قدیم الایام رسم بوده و دلیل آن هم، شروع زندگی دو زوج همراه با شادی، طراوت و سرزندگی (گل ها)، شیرینی و خوشی فراوان (شیرینی جات متنوع)، پاکی و زلالی و دوری از هر گونه دو رنگی و ریا (آیینه و شمعدان) می باشد. در واقع هر کدام از وسایل موجود در این سفره بزرگ و جذاب، دلیل خاصی در استفاده خواهند داشت.

هزینه سفره عقد

امروزه مجموعه وسایلی که در این سفره زیبا مورد استفاده قرار می گیرد با نام خنچه عقد شناخته می شود و زوج های جوان چنانچه تمایل به برگزاری مراسم عقد در منزل و یا انتخاب طرحی خاص برای تالار داشته باشند می توانند خنچه عقد مورد نظر خود را اجاره و استفاده نمایند.
هزینه ها نیز با توجه به نرخ روز و طرح مورد نظر تعیین می شود.

 

باغ عمارت سران

تشریفات سران،جشن عروسی،عقد،نامزدی

بدون نطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *