تشریفات مجالس

جشن نامزدی

جشن نامزدی از رسوم بسیار مهم و تقریباً قدیمی ما ایرانی هاست که البته در سایر کشورها هم می توان نشانه هایی از آن را مشاهده کرد. در این جشن زیبا و جذاب، دورهمی معمولاً خودمانی یا جشنی بزرگ با توجه به تصمیم خانواده ها برای آشنایی بیشتر پسر و دختر و خانواده ها برگزار می شود.
هر دختر و پسری برای شروع زندگی خود می بایستی مراحل مهمی را پشت سر بگذارند، از آشنایی با هم و رفت و آمدهای خانوادگی گرفته تا ثبت رسمی ازدواج در دفاتر عقد و ازدواج.

 

جشن نامزدی
پس از برگزاری مراسم خواستگاری و تایید ضمنیِ خانواده عروس، چنانچه قبلاً هیچگونه رابطه ای بین دختر و پسر و آشنایی قبلی وجود نداشته باشد برخی خانواده ها تمایل دارند قبل از اینکه عقد رسمی انجام شود مدت زمان کوتاهی را در کنار هم بوده و رفت و آمدی کنترل شده داشته باشند تا بتوانند بیشتر با هم آشنا شده و چنانچه تفاهم اخلاقی بین آنها وجود داشت، اقدام به عقد رسمی و نهایتاً ازدواج نمایند.
جشن نامزدی قبل از دوران نامزدی انجام خواهد شد که همانگونه که قبلتر گفتیم معمولاً به شکل خصوصی و دورهمی برگزار می شود. البته برخی خانواده ها ممکن است این جشن را در تالار برگزار نمایند.

جشن نامزدی در دیگر کشورها

این جشن زیبا و خاطره انگیز نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان برگزار می شود. شیوه و آداب برگزاری مراسم نامزی در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و در هر منطقه ای می توان نوعی متفاوت از آن را مشاهده نمود.
جشـن نامـزدی با توجه به اسناد و مدارکی که تا به امروز به دست آمده ابتدا در کشور یونان برگزار گردیده است. در سایر کشورها نیز به تدریج با توجه به آیین و رسوم، چنین جشنی شکل گرفت و ادامه یافت.

تشریفات برگزاری جشن نامزدی

همانطور که قبلاً گفتیم برخی خانواده تمایل به برگزاری مراسم نامزدی به شکلی کاملاً رسمی مانند عقد و عروسی دارند به همین دلیل می بایستی آن را در تالار یا باغ تالار برگزار نمایند. برای برگزاری جشن نیز می بایستی نسبت به دکوراسیون تالار و سالن ها، نحوۀ چینش صندلی ها، جایگاه، نورپردازی و تمامی موارد دقت فراوان داشت.
در چنین شرایطی، تمامی مراسم دقیقاً مانند عروسی برگزار می شود شاید تنها تفاوتش این باشد که پس از پایان جشن، عروس همراه داماد به ماه عسل یا به خانه شوهر نمی رود و منتظر می ماند تا مرحله بعدی یعنی آشنایی بیشتر با داماد و سپس عقد و عروسی برگزار شود.

تفاوت مراسم نامزدی و بله برون

مراسم بله برون اولین مراسم رسمی بعد از خواستگاری و به توافق رسیدن دو طرف می باشد که با حضور بزرگترها برای انجام قول و قرار برگزار می شود. اما در مراسم نامزدی تقریبا تمامی توافقات انجام شده و صرفا برای جشن و شادی، و اعلام به اطرافیان و فامیل که عروس و داماد دیگر مجرد نیستند، این جشن برگزار می شود. در نامزدی خانواده داماد همراه با مهمانان بیشتر به خانه عروس می روند. البته بسیاری از افراد نیز با توجه به گران شدن و مشکلات اقتصادی این مراسسمات تشریفاتی را یکی می کنند و در همان شب بله برون مراسم نامزدی را نیز برگزار می کنند. که البته نحوه برگزاری این مراسم که جدا برگزار شود یا باهم به رسوم، فرهنگ و تصمیم خانواده ها باز می گردد.

برنامه ریزی برای جشن نامزدی

برای برگزاری جشن نامزدی به جهت اینکه اولین مراسمی است که توسط دو خانواده با فرهنگ ها و آداب رسوم مختلف اجرامی شود، باید نظرات و سلایق هر دو طرف را در نظر گرفت. از قبل باید برای این مراسم برنامه ریزی کنید و ابعاد آن را کاملا در نظر بگیرید. نخستین مرحله برای برگزاری جشن نامزدی نوشت نام مدعوین است و بعد از اینکه تعداد میهمانان مشخص شد براساس آن باید مکانی برای برگزاری جشن انتخاب کنید.

اگر قصد برگزاری یک مهمونی کوچک را دارید راحتتر می توانید آن را برگزار کنید و نیاز به برنامه از قبل تعیین شده ندارید. اما مراسمات بزرگتر به دو تا سه ماه برنامه ریزی نیاز دارند تا به بهترین شکل اجرا شوند.

میزبان مراسم نامزدی کیست؟

به طور کلی و مطابق با عرف جامعه ما خانواده عروس میزبان مراسم نامزدی هستند چون از گذشته تاکنون نامزدی در خانه عروس برگزار می شد. حال به روش امروزی که جشن در تالارها و باغ ها برگزار می شود، و هزینه آن به نسبت بالاست لازم است هر دو طرف به صورت مشارکتی مراسم نامزدی را برگزار نمایند.

 

 

دکوراسیون محل برگزاری جشن نامزدی

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در برگزاری جشن نامزدی به آن به طور ویژه توجه کرد، طراحی دکوراسیون مراسم نامزدی است.  معمولا عروس و دامادها بسیار علاقه مند هستند که مراسم نامزدی آن ها در مکانی با دکوراسیون لاکچری برگزار شود. و طراحی خاص و متفاوتی را خواستارند. در این شرایط زوجین می توانند با انتخاب بهترین و شیک ترین مکان برای برگزاری مراسم خود سنگ تمام بگذارند.

هم چنین می توانند ایده های خاص و ویژه ای را در دکوراسیون جشن نامزدی خود اجرا کنند. مثلا می توانند تم خاصی را برای لباس در نظر بگیرند یا با طراحی هایی مدرن و جذاب هماهنگی بسیار زیبایی را در مراسم جشن نامزدی خود به وجود آورند. امروزه موسسات تشریفات سران تمام سعی خود را برای مهیا کردن بهترین خدمات و امکانات برای عروس و دامادها به کار می برند که این امر سبب شده است زوجین بدون فکر و خیال و نگرانی در مورد چگونگی برگزاری و تشریفات جشن نامزدی خود، به بقیه کارهای مهم خود برسند.

مهمترین قسمت های تشریفات نامزدی

برگزاری جشن نامزدی نیز مانند جشن عروسی دارای تشریفا مربوط به خود است. این تشریفات به اندازه جشن عروسی پیچیده نیست. ولی چون در ابتدای آشنایی با نامزد و خانواده نامزد خود هستید، و آداب و رسومی متفاوت دارید، مشکلات خاص خود را خواهد داشت.

مهمترین تشریفات برگزاری مراسم نامزدی عبارتند از:

خرید حلقه

خرید حلقه برای عروس و داماد از اولین تشریفات برگزاری مراسم نامزدی است. که باید قبل از عقد انجام شود.

سفره آرایی سفره عقد

قبل از برگزاری مراسم عقد، سفره عقد باید چیده شده باشد. در اکثر مواقع چون خانواده ها فرصت کافی ندارند، این وظیفه را به عهده موسسات تشریفات عروسی می گذارند.

انتخاب لباس برای مراسم نامزدی

یکی دیگر از کارهایی که باید قبل از عقد انجام پذیرد، انتخاب لباس مناسب برای عروس و داماد است. که در این شرایط عروس و داماد باید فرصت کافی داشته باشند تا بتوانند لباسی مناسب برای خود پیدا کنند. ما به شما توصیه می کنیم برای لباس مراسم نامزدی از رنگ سفید استفاده نکنید. چون در شب عروسی هم باید سفید بپوشید، بهتر است در نامزدی از رنگ نباتی ، کرمی و یا سایر رنگ های شاد استفاده کنید.

انتخاب آرایشگاه مناسب

آرایشگاهی مناسب برای جشن نامزدی است که هم نزدیک به مکان جشن باشد و هم سر وقت کار خود را انجام دهد. چون نامزدی مانند عروسی نیست که بتوان به کمی ساعت ها را جابجا کرد و مشکلی پیش نیاید.

 

جشن نامزدی

دعوت از مهمانان

برای دعوت از مهمانان ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که برای جشن نامزدی نباید زیاد مراسم را شلوغ کنید. زیرا بعدها مراسمات دیگری دارید که می توانید از آن ها دعوت به عمل آورید. دعوت از فامیل و چند دوست بسیار صمیمی برای مراسم نامزدی کافی است. مخصوصا در شرایطی که میزبانی فقط با یکی از طرفین باشد، بهتر است طرف دیگر از دعوت مهمانان زیاد خودداری کند. ولی اگر میزبانی با دوطرف باشد، می توانند به رسم و رسوم خود پایبند باشند. البته قبلا باید در این خصوص توافق کرده باشند.

آرایش عروس در مراسم نامزدی

در مراسم نامزدی نیاز به آرایش غلیظ و آنچنانی برای عروس نیست. برای شب نامزدی بهترین آرایش برای عروس آرایشی لایت و ملایم است. زیرا اگر آرایشی غلیظ داشته باشد، در جشن عروسی تغییر چندانی نخواهد کرد. و در تمامی عکس ها به یک شکل خواهد بود. و این مسئله برای خانم ها اصلا خوشایند نیست. از طرفی مطابق با عرف کشورمان قبل از عروسی بهتر است عروس چهره دخترانه خویش را حفظ کند. و آرایش زیاد باعث می شود سن شما بیشتر از آن چیزی که هست، نشان دهد.

انتخاب مکان مناسب برای برگزاری جشن

با توجه به اینکه جشن نامزدی شما چندنفره برگزار می شود، باید مکانی را برای آن درنظر داشته باشید. مثلا اگر خانوادگی است، یک سالن کوچک می تواند برای شما کافی باشد تا هزینه های اضافه برای سالن های بزرگ ندهید.

رنگ لباس نامزدی

در مراسم نامزدی رنگ لباس عموما به شکلی ست و ملایم انتخاب می شود. البته در هر صورت رنگ و مدل لباس کاملا سلیقه ای و مطابق با خواست عروس و داماد باید باشد. اما در حین انتخاب رنگ لباس توجه داشته باشید که آن رنگ به هر دو عروس و داماد بیاید. در صورتی که رنگ چهره گرم دارید و زیر نور افتاب برنزه می شوید. بهتر است از رنگ های هلویی، نارنجی، زرد و کرم استفاده کنید.

آداب برگزاری جشن نامزدی

معمولا آداب و رسوم میان خانواده ها در شب بله برون تعیین می شود. و هرگونه مراسمی از قبل در این شب برنامه ریزی می شود. از آنجا که خانواده عروس و داماد ممکن است. برای بار اول یا دوم همدیگر را ملاقات کرده باشند، اختلاف نظرهای بین آن ها کاملا طبیعی است. مهم این است بتوانید با این اختلاف نظرها کنار بیایید . و مراسمی در شان فرزندان خود برگزار کنید. برای صمیمیت بیشتر بهتر است مراسم نامزدی به گونه ای باشد که موجب گرم شدن محفل شود. در این شرابط موسیقی می تواند بهترین گزینه باشد.

همچنین مکان برگزاری مراسم باید مملو از فضاسازی، گل آرایی و شمع آرایی باشد تا حس خوبی را به مهمانان منتقل کند. روشنایی سال، تزیینات، رنگ دیوار ها و پرده ها و لوکس بودن میز و صندلی تاثیرات شگرفی در شکوه جشن نامزدی دارند. باغ عمارت سران با تجربه و تخصص خود در امر برگزاری مراسم عروسی، جشن نامزدی، جشن تولد و … بهترین نوع خدمات مجلی نامزدی و پذیرایی را ارئه می دهد. تا شبی خاطره انگیز برای شما به بادگار بماند.

مراسم نامزدی به عهده کیست؟

در کشور عزیز ما ایران به دلیل تنوع بسیار بالای اقوام و سنت های مختلف آداب و رسوم زیادی در خصوص برگزاری مراسم نامزدی وجود دارد. اما یک مسئله در بین اکثریت اقوام ایرانی مشترک است . و آن این است که برگزاری مراسم نامزدی را به عهده خانواده عروس می گذارند. این رسم در شهر های بزرگ نیز وجود دارد مثلا در شهر تهران خانواده عروس موظف است جشن نامزدی را برای دختر و پسر برگزار کند.

خانواده داماد نیز با تهیه گل و کیک در مراسم نامزدی شرکت می کنند. در گذشته مراسم نامزدی اکثرا در خانه عروس برگزار می شد. به همین دلیل نیز امروزه که در تالارها یا فضای باز مراسم نامزدی را برگزار می کنند. تهیه مکان به عهده خانواده عروس خواهد بود. و خانواده داماد بقیه کارها را به عهده دارند مانند تهیه شیرینی و میوه و شام و غیره.

 

جشن نامزدی

مزایا و معایب جشن نامزدی

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، مراسم نامزدی یک رسم پسندیده است که در تمامی اقوام ایرانی از دیرباز وجود داشته و تقریبا اولین مراسمی است که باعث آشنایی فامیل های دوطرف باهم می شود. اما امروزه با توجه به تشریفات مجلل و باشکوهی که برای این مراسم درنظر می گیرند، کمی شرایط را در اول زندگی برای جوانان سخت کرده است. تشریفات بیش از حد برای برگزاری این جشن باعث شده که هزینه های هنگفتی بر گردن خانواده ها تحمیل شود.

توقعات و انتظارات بیش از حد طرفین از هم باعث می شود لذت این جشن به دلخوری و چشم و هم چشمی نزدیک شود. اما اگر همین جشن نامزدی به گونه ای ساده و به دور از تشریفات برگزار شود،  شود تا علاوه بر حذف هزینه های اضافی، خانواده ها را بهتر و بیشتر با ظرفیت ها و امکانات مختلف همدیگر آشنا نماید.

خدمات تشریفات سران برای برگزاری مراسم نامزدی

برای اینکه بتوانید مراسم نامزدی را با ذوق و سلیقه و با شکوه و جلوه خاص برگزار نمایید می توانید با تیم تشریفاتی سران مشورت کنید. این مجموعه با در نظر گرفتن بودجه شما منویی از خدمات و پیشنهاداتی ارائه می دهد که بتوانید بهترین مراسم نامزدی را برگزار کنید. تیم تشریفات سران با کادری مجرب و حرفه ای خاص ترین خدمات مجالس را همراه با پیشنهادهای جذاب و حرفه ای به شما ارائه می نماید.

 برای جشن نامزدی چگونه برنامه ریزی کنیم؟

برای برگزاری درست و منظم جشن نامزدی باید یک برنامه ریزی درست داشته باشید. در اینجا به چند مورد از مهم ترین نکاتی که لازم است قبل از برگزاری جشن نامزدی به آن توجه کنید، اشاره می کنیم:

اولین قدم این است که مشخص کنید که برگزاری جشن نامزدی بر عهده خانواده عروس است یا داماد یا هر دو؟ این موضوع بستگی به فرهنگ و سنت هر خانواده دارد و باید با مشورت و هماهنگی با آنها تصمیم گیری شود.

دومین قدم این است که تاریخ جشن نامزدی را مشخص کنید. این تاریخ می تواند بلافاصله بعد از خواستگاری و گرفتن جواب بله باشد یا با فاصله زمانی بعد از آن. این نکته را در نظر داشته باشید که تاریخ جشن نامزدی را با توجه به فصل، روز هفته، ساعت و محل برگزاری جشن انتخاب کنید.

سومین مرحله در نظر داشتن بودجه کافی برای جشن است. لازم است بودجه جشن نامزدی خود را تعیین کنید. این بودجه باید با توجه به هزینه های مختلف مثل مکان، غذا، لباس، گل آرایی، دعوت نامه، عکاس و … محاسبه شود. سعی کنید هزینه های خود را در حد توان خود و با تقسیم عادلانه آن بین خانواده های عروس و داماد پرداخت کنید.

چهارمین قدم این است که مکان مناسب برای جشن نامزدی را انتخاب کنید. این مکان می تواند در خانه، سالن، تالار، رستوران، فضای سبز یا هر جای دلخواه دیگر باشد. در انتخاب مکان به فضای آن، ظرفیت آن، قابل دسترس بودن آن، قیمت آن و نوع سرویس دهی آن دقت کنید.

پنجمین اقدام در جهت برگزاری جشن نامزدی این است که لیست مهمان های خود را نهایی کنید. شما باید تصمیم بگیرید که چقدر جشن نامزدی خود را بزرگ یا کوچک بگیرید و چه کسانی را دعوت کنید. بهتر است فقط خانواده و دوستان نزدیک خود را به جشن دعوت کنید و افراد غیرضروری را حذف کنید.

ششمین قدم این است که دعوت نامه های نامزدی خود را در زمان مشخص ارسال کنید. شما می توانید از دعوت نامه های کاغذی، الکترونیکی یا پیامکی استفاده کنید. مهم این است که دعوت نامه ها را حداقل دو هفته قبل از جشن ارسال کنید و در آن تاریخ، ساعت، مکان و لباس مورد نظر خود را ذکر کنید.

این چند نکته می توانند به شما در برنامه ریزی جشن نامزدی خود کمک کنند.

خریدهای جشن نامزدی

خریدهای جشن نامزدی یکی از مراحل مهم و لذت بخش آماده سازی برای این مراسم است. برای خریدهای جشن نامزدی، باید به چند مورد توجه کنید:

خرید لباس نامزدی

لباس نامزدی یکی از مهمترین و شاید پرهزینه ترین خریدهای جشن نامزدی است. برای انتخاب لباس نامزدی، باید به نوع، رنگ، طرح، اندازه و قد لباس توجه کنید.

خرید زیورآلات نامزدی

زیورآلات نامزدی نیز بخشی از ظاهر شما در جشن نامزدی هستند که باید با لباس شما هماهنگ باشند. برای انتخاب زیورآلات نامزدی، باید به رنگ، جنس، سبک و اندازه آنها توجه کنید.

خرید حلقه نامزدی

حلقه نامزدی یکی از نمادهای مهم و ماندگار جشن نامزدی است که باید با دقت و احترام انتخاب شود. برای انتخاب حلقه نامزدی، باید به رنگ، جنس، طرح، اندازه و قیمت آنها توجه کنید.

خرید ملزومات جشن نامزدی

ملزومات جشن نامزدی شامل اقلامی می شوند که برای تزئین و شاداب کردن محیط و مهمانان جشن نامزدی استفاده می شوند. برای خرید ملزومات جشن نامزدی، باید به نوع، رنگ، طرح، اندازه و قیمت آنها توجه کنید.

لباس مناسب برای شرکت در جشن نامزدی

شرکت در جشن نامزدی یکی از لحظات خاص و شاد زندگی است که می خواهید بهترین حالت خود را نشان دهید. برای این منظور، انتخاب لباس مناسب برای جشن نامزدی بسیار مهم است. برای انتخاب لباس مناسب برای جشن نامزدی، باید چند نکته را در نظر بگیرید:

نوع و مدل لباس

لباس نامزدی در واقع نوعی لباس شب است اما معمولا یا پر زرق و برقتر است و یا مدل پیچیده تری دارد که می توانید بر اساس سلیقه خود مدل ساده و یا مدلی نزدیک به لباس عروس برای آن انتخاب کنید. در میان گزینه هایی مثل کت و دامن و بلوز و دامن و کت و شلوار و پیراهن، پیراهن را توصیه می کنیم.

رنگ و طرح لباس

رنگ و طرح لباس نامزدی باید با شخصیت و روحیه شما هماهنگ باشد. برای این منظور، می توانید از رنگ هایی که دوست دارید و به شما انرژی می دهند استفاده کنید. معمولا رنگ های روشن و شاد مانند صورتی، زرد، سبز، آبی و بنفش برای جشن نامزدی مناسبتر هستند.

اما اگر دوست دارید که لباس شیک و مجلسی داشته باشید، میتوانید از رنگهای تیره و جدی مانند مشکی، قهوهای، خاکستری و سرمهای نیز استفاده کنید.

اندازه و قد لباس

اندازه و قد لباس نامزدی باید با تیپ بدنی و قامت شما مطابقت داشته باشد. برای مثال، اگر قد کوتاهی دارید، بهتر است از لباسهایی با قد بلند و یا دامن هایی با کش یا حاشیه پرهیز کنید. زیرا این لباس ها باعث میشوند که قد شما کوتاهتر به نظر برسد. اما اگر قد بلندی دارید، می توانید از لباس هایی با قد بلند و یا دامن هایی با کش یا حاشیه استفاده کنید.

چه کسانی در جشن نامزدی دعوت می شوند؟

جشن نامزدی نه عروسی است و نه یک مهمانی ساده. به همین جهت انتخاب افرادی که باید در این جشن حضور داشته باشند، کمی گیج کننده است و مخصوصا برای افرادی که فرزند اولشان در شرف نامزدی است و هیچگونه اطلاعات و تجربه ای در این خصوص ندارند.

البته دعوت از مهمانان در جشن نامزدی کاملا مسئله ای شخصی است اما به جهت اینکه افراد زیادی از ما در این خصوص سوال می پرسند، لازم دانسته ایم لیستی کامل از کسانی که باید در این جشن دعوت شوند، یا نشوند و عوامل موثر در دعوت از مهمانان را ذکر کنیم.

لیست مهمانان جشن نامزدی

انتخاب مهمانان برای جشن نامزدی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

نوع رابطه

نوع رابطه فرد دعوت کننده با میزبان در انتخاب او به عنوان مهمان مهم است.

خانواده:

پدر و مادر، خواهر و برادر، پدربزرگ و مادربزرگ، عمو، عمه، دایی، خاله و فرزندان آنها

دوستان:

دوستان صمیمی، همکاران، همسایگان

آشنایان:

افراد شناخته شده در محل زندگی، همکاران والدین

بودجه

مسئله بعدی که در انتخاب مهمان برای جشن نامزدی حائز اهمیت است، میزان بودجه شماست. چرا که تعداد مهمانان به طور مستقیم با بودجه شما در ارتباط است. اگر بودجه محدودی دارید، می توانید تعداد مهمانان را محدودتر کنید.

مکان

ظرفیت مکان برگزاری جشن نامزدی تعداد مهمانان را محدود می کند. اگر مکان کوچکی دارید، می توانید فقط افراد نزدیک را دعوت کنید.

تمایل زوجین

برخی از زوجین تمایل به برگزاری جشن نامزدی با تعداد مهمانان محدود و صمیمی دارند. برخی دیگر تمایل به برگزاری جشن بزرگ با حضور تعداد زیادی مهمان دارند.

 

 

نکات مهم در انتخاب مهمانان جشن نامزدی

با توجه به لیستی که در بالا برای تعداد میهمانان و مدعوین جشن نامزدی تهیه کرده ایم، بد نیست نکاتی را نیز در این خصوص به یاد داشته باشیم. از جمله نکات مهم در انتخاب مهمانان جشن نامزدی عبارتند از:

  • در صورت تمایل می توانید از مهمانان خود بخواهید که تعداد همراهان خود را در RSVP اعلام کنند.
  • اگر مهمانانی دارید که از راه دور می آیند، می توانید برای آنها محل اقامت رزرو کنید.
  • در نظر داشته باشید که تعداد مهمانان به طور مستقیم با میزان تعهدات و کارهای شما در روز جشن ارتباط دارد.
  • مهمترین چیز این است که از جشن نامزدی خود لذت ببرید و در کنار افراد محبوبتان لحظات خوشی را سپری کنید.
  • در نهایت، انتخاب مهمانان به سلیقه و نظر شما بستگی دارد.

 

باغ عمارت سران

تشریفات سران،جشن عروسی،عقد،نامزدی

۵ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *