مراحل برگزاری مراسم عروسی

مراحل برگزاری مراسم عروسی یکی از مهم ترین مسائلی است که قبل از عروسی باید به آن توجه کنید. عروسی بخش جذاب زندگی هر دختر و پسری است که به عنوان برهه خاصی از زندگی آنها محسوب می شود. مراحل برگزاری عروسی در تمام شهرهای ایران به یک شکل نیست و هر شهری رسم و رسوم مخصوص خود را دارد. با ما همراه باشید تا به طور کامل با مراحل برگزاری مراسم عروسی از ابتدا تا انتها آشنا شوید.

 

مراحل برگزاری مراسم عروسی

مراحل عروسی

در کشور ما آداب و سنن و فرهنگ های متفاوتی برای آغاز زندگی مشترک زوجین وجود دارد. که جشن عروسی نیز در برگیرنده مراحل متفاوت و خاصی در هر شهر و قومیتی است.

مراسم عروسی شامل تمامی کارهای کوچک و بزرگی است که برای اجرای رسم هر شهری لازم است تماما به بهترین شکل انجام شود. در اینجا تمامی مراحل ازدواج از خواستگاری تا پاتختی را به طور خلاصه توضیح می ‌دهیم:

خاستگاری

در مراسم خاستگاری خانواده داماد به منزل عروس خانم مراجعه می کنند و درخواست ازدواج عروس با پسر خود را مطرح می نمایند. طی این مراسم خانواده ها شرایطشان را برای ازدواج بیان کرده و در صورتی که توافق حاصل شود، نوبت به مرحله بعدی یعنی بله برون می رسد.

بله برون

در این مراسم بزرگترهای فامیل درباره مهریه و شیربها صحبت می کنند. همچنین توافق طرفین در دفتری تحت عنوان دفتر بله برون نوشته می شود و بزرگترها زیر آن را امضا می کنند.

شیرینی خوران

در مراسم شیرینی خوران خانواده داماد هدایایی را در سینی گذاشته و برای عروس می آورند. و همان روز حلقه ای به عنوان نشان به عروس هدیه می دهند.

نامزدی

طی این مراسم خانواده ها و خود عروس داماد باهم بیشتر آشنا می شوند و رفت و آمد بین دو خانواده شکل می گیرد.

عقد

در این مراسم به طور رسمی خطبه عقد بین زوجین خوانده می شود و به همدیگر محرم می شوند.

جهازبرون

در مراسم جهازبرون جهیزیه خریداری شده توسط عروس به خانه داماد برده می شود و با همکاری چند نفر خانه را می چینند.

حنابندان

مراسم به معنی خداحافظی عروس از خانه پدری است و آخرین شبی است که عروس در خانه پدری می ماند.

عروسی

در این مراسم تشریفات بردن عروس به خانه شوهر انجام می شود و روز جشن و پایکوبی است. که خود این مراسم نیاز به بحثی مفصل دارد.

پاتختی

این مراسم که در فردای روز عروسی برگزار می شود، یک مراسم زنانه است و فامیل و آشنا برای عروس هدیه می برند.

 

تشریفات سران

تشریفات سران،جشن عروسی،عقد،نامزدی

بدون نطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *